Oletko saanut seurakunnassa vastuullesi partioasiat, mutta et oikein tiedä, mitä pestiin kuuluu? Jos työhösi kuuluu vaikka 3% partioasioita, taidat olla seurakuntasi ”seppo”. Tervetuloa joukkoon!
Tule mukaan tutustumaan partioasioihin ja myös vastaavissa tehtävissä toimiviin työtovereihin Kuopion hiippakunnan seurakunnissa ja partiopiirissä! Kutsumme siis mukaan seurakuntien työntekijöitä, Järvi-Suomen partiopiirin työntekijöitä ja lippukuntavalmentajia. Tervetulleita ovat yhtä lailla partion konkarit kuin vasta-alkajatkin, jatkuvasti partioasioita hoitavat ja pari kertaa vuodessa partioväkeä tapaavat. Yhdessä olemme enemmän, yhdessä osaamme enemmän!
Varaamme sen verran reilusti aikaa, että ehdimme käsitellä ajankohtaiset asiat ja myös eri toimijoita mietityttävät kysymykset. Suunnittelemme tapaamisen sisällön yhdessä Järvi-Suomen partiolaisten ja Kuopion hiippakunnan seppomestareiden kanssa, asialista tulee myöhemmin. Toiveita käsiteltävistä asioista voi esitellä minulle, seppomestareille tai piirin työntekijöille (Järvi-Suomen Partiolaiset ry | Suomen Partiolaiset – Finlands Scouter ry:n itäinen piirijärjestö).